18 Nisan 2017 Salı 18:00 Sağlık

BAHAR AYI GELİYOR: ÇOCUKLARDA BAHAR ALERJİSİNE DİKKAT

Bahar ayı geliyor: Çocuklarda Bahar Alerjisine dikkat

Bahar ayı geliyor: Çocuklarda Bahar Alerjisine dikkat Kış ayından çıkıp yavaş yavaş bahar aylarınag irdiğimiz şu günlerde çocuklarda sık görülen bahar alerjisi ile ilgili merak ettiğiniz soruların cevaplarını haberimizde toplamaya çalıştık. 

Bahar alerjisine dikkat! Havalar artık yavaş yavaş ısınıyor bahar ayı geliyor. Bahar ayında çocuklarda sık görülen sağlık sorunlarının başında ise alerjik rahatsızlıklar geliyor. Peki çocuklarda Bahar Alerjisinin tedavisi nasıl olmalı, isterseniz bu konu ile ilgili detaylara haberimizde göz atabilirsiniz..


Bahar aylarında eğer çocuğunuz sık nezle oluyorsa yada öksürükleri azalmıyorsa bu soruna mutlaka dikkat etmelisiniz. Çünkü çocuğunuz bahar alerjisi olmuş olabilir. Peki nedir bu bahar alerjisi, neden olur, tedavasi var mı.

 

Bahar alerjisi ile ilgili  bilgiler veren VM Medical Park Samsun Hastanesi Çocuk Alerjisi ve İmmünoloji Hastalıkları Uzmanı Doç.Dr . Mehtap Kılıç,  bahar aylarında yaşanan alerjik sorunların anne ve babaların korkulu rüyası olduğunu söyledi. 


Uzman Doç.Dr. Mehtap Kılıç, Bahar Alerjisi ile ilgili verdiği bilgilerde,  "Eğer Şubat ayı sonundan başlayarak yaz ayına doğru geçen süreçte çocuğunuz sık hastalanıyor, sık nezle oluyor,  ya da öksürükleri azalmıyor aksine uzuyor ise nedeni alerjik bünyesi olabilir. Sadece gözlerde sulanma, kaşıntı veya kızarıklıkla kendini belli edebilen alerji, geçmeyen burun tıkanıklıkları, peş peşe hapşırıklar hatta uzamış öksürüklerin nedeni olabilir. Diğer yandan alerji,okul çağındaki çocuklarda burun tıkanıklığına bağlı rahat uyku uyuyamama,gündüz uykulu hal ve okulda başarısının düşmesine neden olabilir.Deride geçmeyen kaşıntılar ve kabartılar polenlerin cilde yapışmasına bağlı olarak oluşabilir" dedi.


Çocuklarda görülen Bahar Alerjisi ile ilgili ailelerin mutlaka ve mutlaka alerji doktorundan yardım almaları gerektiğini de kaydeden Kılıç,  ''Havaların ısınması ile parklara koşmak isteyen alerjik yapıdaki çocuklarımız gerekli tedavinin sağlanmasıyla doyasıya oynayabilirler. Onların kaşınan ve sulanan gözlerini hep birlikte gülen gözlere çevirebiliriz. Baharı güzel hatırlamak ve beklemek her çocuğun hakkıdır,bunu sağlamak için alerjiden şüphe duyuyorsanız,hem alınabilecek tedbirler sağlanmalı hem de tedavi planınız için mutlaka çocuk alerji hekimine başvurmalısınız" diye konuştu.

DİĞER HABERLER