01 Mayıs 2017 Pazartesi 16:02 Güncel

SAMSUN'DA YETİM VE KİMSESİZ ÇOCUKLAR İÇİN ÇOCUK ŞENLİĞİ DÜZENLENDİ

Samsun'da yetim ve kimsesiz çocuklar için Çocuk Şenliği düzenlendi

Samsun'da yetim ve kimsesiz çocuklar için Çocuk Şenliği düzenlendi. Samsun'un Canik ilçe Belediyesi tarafından bu yıl 2'incisi düzenlenen Geleneksel Çocuk Şenliğinde  Suriyeli, Iraklı ve Afganlı çocuklar doyasıya eğlendi.

Samsun'un Canik ilçe Belediyesi tarafından ülkelerinde ki savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan yetim ve kimsesiz çocuklar için geleneksel olarak düzenlenen Çocuk Şenliği'nin bu yıl ikincisi yapıldı.  

 

Canik Belediye Başkanı Osman Genç, şenlikte mazlum çocuklar için uçurtma uçurarak, çocukların mutluluklarına ortak oldu. 

 

Canik Belediyesi'nin Kardeş Eli Derneği ile birlikte düzenlediği Çocuk Şenliğine Samsun’da yaşayan Iraklı, Suriyeli ve Afganistanlı misafir yetim ve kimsesiz çocuklar katıldı. Samsun'da bulunan Batı Park sahasında gerçekleşen şenliğe ayrıca  Kardeş Eli Derneği Başkanı Cemal Ayhan, İslam Vakfı Başkanı Beşir Toprak, İmam Hatip Yaptırma ve Yaşatma Dernek üyesi Latif Ünal ve İHH koordinatörü Selim Sarper Küçük'de katıldı.

 

Düzenlenen 2'inci Geleneksel Çocuk Şenliğinde  unutamayacakları bir gün geçiren  çocuklar, mutluluklarını Başkan Osman Genç için “Savaşın çocuklarına el uzatan Başkanımız seni çok seviyoruz” yazılı dövizle dile getirdiler. Misafir yetim çocukları sevindirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirten Başkan Genç, “İlçemizdeki muhacirleri ensar şuuruyla en iyi şekilde ağırlıyoruz” dedi.

 


Medeniyetimize yakışır şekilde kardeşlik hukukunun gereğini yerine getirdiklerini ifade eden Genç, “Canik Belediyesi olarak tıpkı sayın Cumhurbaşkanımız gibi dünyanın her yerinde mazlumların yanında olmaya çalışıyoruz. Bizim dinimize göre Müslüman Müslümanın kardeşidir. Müslümanlar olarak kardeşçe yaşamalıyız. Aksi takdirde dağılmış bir tespih gibi saçılır, dağılırız. Afganistan, Suriye, Irak örnekleri ortada. İşte biz bugün buraya insan ayrımı yapmadan Suriye, Irak, Afganistan’dan gelen çocuklarımızla buluştuk. Türk milleti olarak misafirperverliğimizi bir daha onlara göstermiş olduk. Günahsız olan bu çocuklarımızın mutluluğu her şeye değer” diye konuştu


Canik’te yaşayan muhacirlere eğitimden, kültüre bir çok alanda yardım ettiklerini ifade eden Başkan Genç,” Canik Belediyesi olarak muhacirlerin yaşadıkları topraklarda sosyal, kültürel ve toplumsal uyumlarını sağlamak amacıyla geliştirdiğimiz çalışmalarımızı “ Kardeş Topraklarda Ensar Eli” projesi adı altında kitaplaştırdık. Bu çalışmamız geçtiğimiz günlerde İstanbul’da bir programda Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan hanımefendiye sunuldu. Kendisinden söz aldık. İnşallah bu çalışmalarımızı yerinde izlemek üzere Canik’imize gelecek” dedi.

 


3 yılı aşkındır ilçelerindeki Suriyeli, Iraklı, Afganlı misafirlerine bir çok alanda yardımcı olduklarını söyleyen Başkan Genç,” Bizim medeniyetimiz gereği ülkelerinden göç etmiş kardeşlerimize gönlümüzü açtık. İlçemizde yaşadıkları mahallelerde tek tek adreslerini kayıt altına aldık. Çocuklarımıza kurs merkezlerimizde Türkçe dil eğitimleri verdik. Eğitimden mahrum olan çocuklarımızı okullara yazdırdık. Erkek çocuklarımızı sünnet ettirirken, tüm çocuklarımızı sağlık taramasından geçirdik. Irak ve Suriyeli kadınların ekonomik olarak kendi ayakları üstünde durabilmesini sağlamak için meslek edindirme kursu açtık. Kalplere Hicret projesiyle 100 misafir aileyi 100 Samsunlu aile ile kardeş aile yaptık. Yine misafir aileler ve yavrularımızla Ramazan ayında iftarlarda, bayramlarda ve sene içerisinde bir çok programlarda bir olduk, kardeşliğimizi pekiştirdik” dedi.


Canik Belediyesi olarak muhacirlere yardım konusunda öncü beledi olduklarını ifade eden Genç,” Canik Belediyesi olarak muhacir kardeşlerimizin acılarını, üzüntülerini en aza indirmek için gayret gösterirken, bu konuda elimiz ayağımız olan başta ilçemizde kurduğumuz Kardeş Eli Derneğimizin kurucusu ve İlahiyat Dekan Yardımcısı Metin Yılmaz beye, İlahiyat Fakültemizin yönetim ve öğrencilerine, paydaşımız olan STK ve derneklere ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.
 

DİĞER HABERLER