08 Mayıs 2017 Pazartesi 21:31 Güncel

SAMSUN VALİSİ İBRAHİM ŞAHİN'DEN TARİHİ ESERLERLE İLGİLİ UYARI

Samsun Valisi İbrahim Şahin'den tarihi eserlerle ilgili uyarı

Samsun Valisi İbrahim Şahin, Osmanlı ve Selçuklu döneminden kalan tarihi eserlere sahip çıkılması gerektiğini açıklayarak, "Tarihi eserlerimize gözümüz gibi bakmalıyız" dedi.

Samsun Valisi İbrahim Şahin, Osmanlı döneminden kalan tarihi eserlerin korunması ile ilgili uyarıda bulundu.

 

Samsun'da bulunan tarihi eserlerin gün yüzüne çıkartılması ve korunması gerektiğini belirten Vali İbrahim Şahin, Vakıflar Haftası nedeniyle kendisini ziyaret eden Vakıflar Bölge Müdür Vekili Cengiz Bedir ve beraberinde ki heyeti makamında kabul etti. Vakıflar Haftasını kutlayan Samsun Valisi İbrahim Şahin, burada yaptığı açıklamada Samsun'da İslam öncesi olmakla birlikte Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait tarihi eserlerin bulunduğunu söyledi. 

 

 

Vakıflar Haftası nedeniyle Samsun'da bulunan tarihi eserlerlerle ilgili açıklama yapan Samsun Valisi İbrahim Şahin, " Samsun’da çok sayıda tarihi doku yok. İlimizde İslam öncesinden, Selçuklu'dan Osmanlı'ya, Osmanlı'dan günümüze kadar bir çok tarihi eser var. Bu eserlere gözümüz gibi bakmamız gerekiyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü bütçesi sınırlı olan bir kurum. İlimizle ilgili projeler üreterek bizim burada biraz daha özel çaba sarf ederek Samsun’u öncellememiz gerekiyor. Vezirköprü ilçemizde Taşhan yandı, şimdi orayı restore edip eski haline getiriyoruz. Bir an önce gerek il merkezlerinde, gerekse ilçelerimizde bu tarz yerlerin turizm açısından hemen harekete geçirilmesi gerekiyor. Bazı eserlere dokunmazsanız bir anda çöker.  Onun için son deminde olan eserlere dokunup onları açığa çıkarmamız gerekiyor. Özellikle Ahşap Camileri bulundukları yerde veya başka bir yere naklederek canlandırmamız gerekiyor. Samsun Ladik Ambar Köyde bunun güzel bir örneği var. Bizim bu tarihi eserlere bir şekilde müdahale etmemiz, dokunmamız gerekiyor. Vakıflar Genel Müdür Yardımcısı Burhan Bey Samsun'lu. Vakıflar Genel Müdürü benim çok yakın arkadaşım. Bunları fırsat bilip ilimizde bulunan tarihi dokuları olabildiğince hemen harekete geçirmek gerekiyor" dedi.

 

825 YILLIK SURLAR TUĞLA İLE ÖRÜLDÜ

Öte yandan Samsun'da 1192 yılında Danişmentliler döneminde yapılan Samsun Kalesi'ne ait kale surları korunamadığı için tuğla ile örüldüğü gündeme gelmişti. Samsun Büyük Postahane ile Telekom Müdürlüğü binasının arasında kalan 825 yıllık tarihi surların tuğla ile örülerek yok edildiğini Samsun Kent Haber olarak yayınladığımız haberde duyurmuştuk. 

 

DİĞER HABERLER