06 Mayıs 2017 Cumartesi 15:56 Güncel

DENİZ GEZMİŞ'İN SAMSUN YÜRÜYÜŞÜ

Deniz Gezmiş'in Samsun Yürüyüşü

68 kuşağının devrimci liderlerinden olan Deniz Gezmiş, 10 Kasım 1968 yılında ise Samsun'a gelerek 'Tam Bağımsız Türkiye İçin Mustafa Kemal Yürüyüşü'ne katılmıştı.  

Bugün 6 Mayıs.. Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'in idam edilişinin üzerinden tam 45 yıl geçti. Deniz Gezmiş ve arkadaşları idam edilişlerinin yıl dönümü olan 6 Mayıs'ta anılıyor.

 

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, 6 Mayıs 1972 yılında idam edilmişti. 68 kuşağının devrimci liderlerinden olan Deniz Gezmiş, 10 Kasım 1968 yılında ise Samsun'a gelerek 'Tam Bağımsız Türkiye İçin Mustafa Kemal Yürüyüşü'ne katılmıştı.  


Deniz Gezmiş ile birlikte Samsun'dan Ankara'ya Anıtkabir'e yapılacak yürüyüşte o dönem Cihan Alptekin, Hüseyin Cevahir, Doğu Perinçek, Mustafa İlker Gürkan, Cengiz Çandar, Mustafa Lütfü Kıyıcı, Eyüp Neşat Yıldırım, Deniz Çamlıbel, Kazım Kolcuoğlu, Bozkurt Nuhoğlu, Oral Çalışlar, Orhan Kotan, Atilla Sarp, Mustafa Zülkadiroğlu, Timur Erkman, Özgün Nas, Demir Küçükaydın, Selahattin Okur, Mustafa Karşılayan, Mehmet Mehdi Beşpınar, Cevat Ercişli, Hüseyin Karslı, Feridun Şakar, Şekip Mermut, Ali Askeri, İskender Odabaşoğlu, Zülküf Şahin, Toygun Eraslan, Nazif Önal, Önder aktosun, Muzaffer köklü ve Kadir Kaplan gibi isimlerde bulunuyordu.


1968 kuşağının devrimci önderlerinden olan Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının Samsun'dan yaptığı Ankara yürüyüşü tamamlandığında ise Anıtkabir'de bulunan şeref defterine şu satırlar yazılmıştı, "Büyük  önder Amerikan emperyalizmine karşı ikinci Milli Kurtuluş Savaşımızda izindeyiz. Milli Kurtuluş savaşımız yok edilemez. Onu yok etmek için bütün Türk milletini yok etmek gerekir. Tam Bağımsız Türkiye için Mustafa Kemal yürüyüşçüleri."

 

DİĞER HABERLER