02 Aralık 2015 Çarşamba 17:07 Ekonomi

ŞANLIURFA'DA GIDA SEKTÖRÜ GELİŞMEKTE

Şanlıurfa'da gıda sektörü gelişmekte

Şanlıurfa iş olanakları açısından oldukça geniş bir portföyde incelenebilir. Şehir tarımsal, turizm, sanayi, kurumsal ve özel sektörde aktif olarak hizmet vermektedir.

Şanlıurfa iş olanakları açısından oldukça geniş bir portföyde incelenebilir. Şehir tarımsal, turizm, sanayi, kurumsal ve özel sektörde aktif olarak hizmet vermektedir. Bunun yanı sıra gıda sektöründe oldukça gelişmiştir. Anlık tüketim üzerine kurulan sektör oldukça hızlı büyüyerek geniş çaplı bir iş istihdamına yol açmaktadır.

 

Tabii bu noktada turizmin etkisi azımsanmayacak kadar büyüktür. Mutfağıyla büyük bir turist kesimine hitap eden Şanlıurfa, bu pazarı çok iyi değerlendirmektedir. Dolayısıyla burada aşçı, servis görevlileri ve yeme içme sektörü ile ilgili birçok iş olanağıyla karşılaşabilirsiniz. Turizmin getirdiği etki ile gıda sektörü beslenip gelişmektedir. Birçok ilden bu alanlarda çalışmak personel takviyesi yapıldığı aşikârdır.Turizm yönünün bu denli gelişmiş olmasının en büyük sebebi ski ve tarihi bir şehir olmasının verdiği avantajdır. Turizmin gelişmesi sayesindeŞanlıurfa'da karşınıza en sık çıkacak iş ilanlarıturizme dayalı işler olmuştur. Zira tur rehberleri, turizm firmaları ve tarih bilen tercümanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Arkeolojik anlamda yapılan çalışmalar sayesinde arkeolog ve arkeoloji elemanları da şehirde kolaylıkla iş bulabilme imkânına sahiptir. Sadece mutfağı ile değerlendirildiğinde bile büyük bir kesimin damak tadına hitap ettiğinden kendi sektörünü kendi oluşturmuştur.


Yeni bir büyükşehir olması sebebiyle kurumsal olarakgelişim aşamasındadır. Memuriyete büyük bir payın ayrılmasına rağmen şehir içinden talep çok azdır. Bu nedenle şehir dışından çok sayıda memur devlet kurumlarında kamusal görevlere atanmaktadır. Şanlıurfa’da sanayi ne yazık ki çok gelişmiş değildir. Fabrikasyon anlamında da zayıftır. Şehir tarıma ve hayvancılığa dayandığı için mevsimlik işçi ihtiyacıyla  Tarımsal anlamda işçilere de ihtiyacı olduğu gibi ziraat mühendisliği ve diğer üst düzey iş pozisyonlarına da ihtiyaç duyulmaktadır. Madencilikte en az tarım kadar gelişmiştir. Şanlıurfa’da madencilik sektöründe çalışan büyük firmaların işletmeleri bulunmaktadır. Maden işçilerine ve maden mühendislerine en büyük istihdam kaynaklarından birisini sunan şehir bu sayede alternatiflerini arttırmıştır. Şanlıurfa iş fırsatlarıdediğimiz zaman karşımıza birçok seçenek çıkmaktadır.

DİĞER HABERLER