20 Şubat 2017 Pazartesi 16:25 Eğitim

SAL'DA MÜLTECİLERİN ENTEGRASYONU PROJESİ KONFERANSI YAPILDI

SAL'da mültecilerin entegrasyonu projesi konferansı yapıldı

SAL'da mültecilerin entegrasyonu projesi konferansı yapıldı. Samsun Anadolu Lisesi Avrupa Birliği Erasmus+ KA2 okul ortaklıkları projeleri kapsamında 2016-2018 döneminde gerçekleştirdiği EURİNTEGRE(Mültecilerin Entegrasyonu) projesinin açılış toplantısını SAL konferans salonunda gerçekleştirildi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Samsun Anadolu Lisesi Müdürü Halil İbrahim Akmeşe,‘’Sığınmacıların entegrasyonu konusunda, ülkemiz tam anlamı ile geçmişinden beslendiği ensar kültürünü ortaya koymak suret ile zor durumda olan mültecilere kucak açmış, ekmeğini bölüşmüş, kendi okullarında eğitim almalarını, kendi hastanelerinde tedavi görmelerini sağlamıştır. Mültecilerin topluma entegrasyonun hususunda ülkemiz tüm kurumları ve insanı ile dünyaya model olacak fedakarlığı gösterebilmiştir. Hafta boyunca, proje çalışmalarının tamamlanmasının yanı sıra, şehrimizin kültürel ve tarihi zenginliklerinin de tanıtılacağı bir program düzenlenmiştir’’ Dedi.

 

Proje ortakları İspanya, İtalya, Almanya, Yunanistan ve Finlandiya ülkelerinin okullarından gelen yönetici, öğretmen ve öğrencilerden oluşan 19 kişilik heyet, hafta boyunca proje çalışmalarını gerçekleştirecek, İlkadım Kaymakamlığı’ nı, yerel yönetimleri, İl-İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerini, ilçemizde bulunan bazı okulları ziyaret edecek ve mülteci çocukların topluma entegrasyonu ile ilgili iyi örnekleri yerinde inceleyip, yerel yönetici ve uzmanlardan bilgi alacaklardır.

 

Samsun Anadolu Lisesi kurulduğu yıldan bu yana öğrencilerinin bir dünya vatandaşı oalacak yeterlilikte yetişmesi için pek çok uluslararası projelerde ve etkinliklerde yer almış, ülkemizi ilimizi başarı le temsil etmiştir.

DİĞER HABERLER